5 sposobów na plamy po opalaniu!

pityver.pl

Choć opalanie może być przyjemną rozrywką, jego późniejsze konsekwencje mogą nie być równie miłe. Często po intensywnej i długiej kąpieli słonecznej na naszej skórze pojawiają się białe plamki. Odbarwienia skóry mogą powodować oparzenia słoneczne, stosowanie leków fotouczulających lub zbyt duży nacisk na skórę w jednym miejscu (np. podczas leżenia). Poniżej znajduje się opis 5 skutecznych, domowych sposobów na pozbycie się niechcianych plamek.

1 – maseczka z ogórka na plamy po opalaniu
Ogórek bardzo często wykorzystywany jest w kosmetyce ze względu na jego właściwości łagodzące, zmiękczające i rozjaśniające. Z pomocą maseczki z ogórka możemy nieco wybielić skórę, a dodatkowo dogłębnie ją nawilżyć i odświeżyć. Wykonanie maseczki jest łatwe i szybkie – wystarczy pokroić ogórka w plastry lub zetrzeć na tarce oraz nałożyć na skórę na ok. 15-20 minut.

Musimy pamiętać, by przed nałożeniem maseczki dogłębnie oczyścić skórę twarzy z wszelkich zanieczyszczeń, w tym również resztek makijażu. Po upływie wyznaczonego czasu należy ściągnąć plastry ogórka z twarzy lub zmyć papkę przy użyciu letniej wody. Dzięki maseczce skóra będzie rozjaśniona, młodsza i wyraźnie odświeżona. Maseczkę możemy nakładać nie tylko na twarz, ale również na dekolt.

2 – żel z aloesu na plamy po opalaniu
Aloes to wyjątkowa roślina, którą warto hodować w doniczce na swoim parapecie. Doskonale nawilża przesuszoną i wrażliwą skórę, działa przeciwgrzybiczo, antybakteryjnie, przeciwzapalnie, do tego potrafi też wyrównywać koloryt skóry. Wystarczy wycisnąć żel z liścia aloesu i posmarować miejsca na skórze, gdzie pojawiły się plamki. Najlepiej robić to systematycznie, 2-3 razy dziennie.

Aloes już od dawna wykorzystywany był w kosmetyce. Już w czasach starożytnych przywracał skórze kobiet świeżość i piękno. Aloes z powodzeniem można wykorzystać także do walki z przebarwieniami powstałymi po trądziku, świetnie radzi sobie z ranami, pozostałościami po wrzodach oraz oparzeniach.

3 – pasta z migdałów i miodu na plamy po opalaniu
Pastę z migdałów i miodu warto nakładać na skórę regularnie, każdego dnia. Z dnia na dzień będzie można zaobserwować, jak wyrównuje się koloryt skóry i białe plamki znikają. Pasta jest łatwa w wykonaniu – wystarczy zmiksować migdały, a następnie wymieszać je z miodem, zachowując proporcję 1:2.

Maska wykazuje bardzo dobrą skuteczność, ponieważ wykorzystane do jej zrobienia migdały dogłębnie nawilżają skórę, łagodzą podrażnienia i przywracają skórze blask. Miód natomiast wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, ma też silne właściwości regeneracyjne.

4 – sok z cytryny na plamy po opalaniu
Sok z cytryny to jeden z najbardziej znanych sposobów na pozbycie się odbarwień i przebarwień skóry. Aby zniwelować białe plamy na skórze, wystarczy wycisnąć sok z połowy cytryny i nałożyć bezpośrednio na skórę. Najlepiej stosować te metodę wieczorem, przed pójściem spać. Dzięki temu unikniemy ekspozycji posmarowanej skóry na słońce. Po przebudzeniu należy przemyć skórę letnią wodą. Z pozostałej skórki i miąższu można wykonać maseczkę – wystarczy dodać do nich łyżkę maślanki, mleka lub naturalnego jogurtu. Kiedy maseczka wyschnie, należy zmyć ją letnią wodą.

Sok z cytryny to również jeden z najbardziej skutecznych, domowych sposobów na białe plamki. Owoc ten zawiera duże ilości witaminy C – stymuluje ona produkcję melaniny, czyli barwnika występującego w skórze, włosach i tęczówkach. Dodatkowo, cytryna to także dobre źródło antyoksydantów, które hamują działanie wolnych rodników, odpowiedzialnych za procesy starzenia się.

5 – papka z ziemniaka na plamy po opalaniu
Papkę z ziemniaka na przebarwienia skóry stosowały już nasze babcie i prababcie – to potwierdza, że sposób jest naprawdę skuteczny. Wystarczy na białe plamki położyć papkę z ziemniaka (którą uzyskamy po starciu go na tarce) lub jego cienkie plastry. Po upływie 15-20 minut zmywamy papkę lub zdejmujemy plastry ze skóry i przemywamy ją letnią wodą.

Ziemniak ma silne właściwości wybielające, nawilżające oraz zmiękczające. Podobnie jak cytryna, zawiera duże ilości witaminy C i właśnie tu tkwi sekret jego skuteczności. To warzywo jest niezwykle popularne w naszym kraju, dlatego bez wątpienia znajduje się niemal w każdej kuchni.

Plamy po opalaniu – jak ich unikać?

Choć wymienione wyżej sposoby są skuteczne w walce z białymi plamami po opalaniu, najlepiej jest zapobiegać ich powstawaniu. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy pamiętać o stosowaniu kosmetyków z odpowiednim filtrem UV. Osoby o jasnej karnacji powinny stosować filtry SPF 30-50+, z kolei posiadaczom i posiadaczkom karnacji ciemniejszej najczęściej wystarczy filtr SPF 10-20. Osoby posiadające wrażliwą cerę powinny takie kosmetyki stosować również zimą.

Nie należy eksponować skóry na działanie promieni słonecznych, gdy na co dzień przyjmujemy leki zawierające substancje fotouczulające. Do grona takich leków zaliczamy m.in. beta-blokery, doustną antykoncepcję hormonalną oraz preparaty moczopędne. To samo dotyczy różnych zabiegów kosmetycznych, takich jak mikrodermabrazja. Po tego typu zabiegach skóra jest podrażniona i osłabiona, a więc nie może odpowiednio się bronić przed promieniami słonecznymi.
Dodatkowo warto unikać wizyt w solarium, ponieważ łatwo zarazić można się tam łupieżem pstrym. Są to różowe, swędzące plamki, które łatwo rozprzestrzeniają się po ciele. Jak to leczyć? Warto kupić szampon z selenem, taki jak Pityver.

pityver.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *