Kiedy nadmiernie wystawiamy naszą skórę na działanie promieni słonecznych i nie używamy filtrów UV, po kilku dniach może czekać nas niemiła niespodzianka – będą nią niewielkie, białe plamki. Czasami takie odbarwienia są jedynie wynikiem doznanego oparzenia słonecznego. Niekiedy jednak plamki świadczą o infekcji grzybiczej, a jej nie wolno lekceważyć. Jak rozpoznać źródło powstawania naszych białych plam?
Białe plamki na nogach po opalaniu – jak powstają?
Białe plamki po opalaniu to odbarwienia skóry, które powstają w wyniku tzw. hipopigmentacji. Jest to barwnikowe zaburzenie skóry, które pojawia się na skutek niedoboru melaniny w naskórku. Niedobór melaniny jest spowodowany zniszczeniem melanocytów, a to właśnie one odpowiedzialne są za produkcję melaniny, czyli barwnika w skórze, który ma zdolność pochłaniania promieni UV.
Jedną z głównych przyczyn powstania na skórze białych plamek są poparzenia słoneczne. Początkowo skóra jest zaczerwieniona, piecze i boli, a po kilku dniach oparzony naskórek zaczyna schodzić, często całymi płatami. Kiedy nawierzchniowa warstwa naskórka zejdzie, widoczne stają się białe plamki, które powstały pod nim. Jeśli to właśnie poparzenie słoneczne przyczyniło się do powstania plam, powinny one zniknąć samoistnie po ok. miesiącu – tyle potrzebuje naskórek, aby się całkowicie zregenerował.
Białe plamy na skórze powstają też z innych przyczyn, np. w wyniku ekspozycji skóry na słońce po zabiegach medycyny estetycznej. Po niektórych zabiegach należy unikać słońca przez co najmniej miesiąc – mowa tu m.in. zabiegach laserowych i mikrodermabrazjach. Jeśli zignorujemy ostrzeżenie kosmetologa i wystawimy osłabioną zabiegami skórę na promienie słoneczne, dojdzie do jej uszkodzenia, co skończy się pojawieniem się nieestetycznie wyglądających i kłopotliwych odbarwień.
Pozostałe przyczyny powstawania białych plam to zażywanie leków z substancjami fotouczulającymi (m.in. doustne preparaty antykoncepcyjne, sulfonamidy, leki moczopędne), stosowanie ziół fotouczulających (dziurawiec, arcydzięgiel), a także długotrwały ucisk skóry (zwłaszcza podczas opalania) oraz ciąża.
Białe plamki na nogach a grzybica
Kiedy zauważymy białe plamki na nogach, może to również świadczyć o infekcji grzybiczej, np. łupieżu pstrym. Łupież pstry jest infekcją naskórka wywoływaną przez drożdżaki Pityrosporum ovale. Podstawowym objawem są rozsiane na skórze drobne plamki w kolorze jasnoróżowym lub brązowym. Po pewnym czasie plamki mogą łączyć się w większe płaty, zazwyczaj skóra w tych miejscach jest przesuszona, może się delikatnie łuszczyć.
Wydawać by się mogło, że tego objawu nie da się nie zauważyć – nic bardziej mylnego. Czasem nie zwracamy zbyt dużej uwagi na swoje ciało i drobne plamki możemy przeoczyć, nawet na nogach czy ramionach. Kiedy wystawimy nogi dotknięte łupieżem pstrym na promienie słoneczne, plamki odbarwią się i będą przypominać te, powstałe po zwykłym oparzeniu słonecznym.
Jeśli podejrzewamy, że przyczyną powstania plam na naszym ciele rzeczywiście może być grzybica, należy niezwłocznie udać się do dermatologa. Będzie mógł on potwierdzić lub wykluczyć nasze podejrzenia i w razie potrzeby wybierze odpowiednią metodę leczenia. Przy łupieżu pstrym należy przede wszystkim nosić przewiewne ubrania oraz unikać słońca (dotyczy to także opalania w solarium). Warto wspomóc leczenie stosując specjalistyczną emulsje z serii Pityver.
Grzybica a oparzenie słoneczne
Jak rozróżnić, czy źródłem białych plamek jest zwykłe oparzenie słoneczne a nie grzybica? Po pierwsze, warto obejrzeć swoje ciało jeszcze przed opalaniem. Jeśli na nogach i innych partiach ciała zauważymy jakiekolwiek zmiany w postaci przebarwień czy plam, warto skonsultować to z dermatologiem. Jeśli dodatkowo skóra w miejscu plam jest sucha i zaczyna się łuszczyć, istnieje duże prawdopodobieństwo, że to właśnie jest grzybica.
Jak już zostało wspomniane, białe plamki na nogach po opalaniu mogą znikać samoistnie. Jeśli stosujemy różne sposoby na pozbycie się białych plam, także te domowe, a one mimo wszystko pozostają na skórze, nie można tego lekceważyć. Najlepiej od razu umówić się na wizytę do lekarza, a jeśli czas oczekiwania jest dość długi, warto stosować na zmienioną skórę przeciwgrzybicze preparaty bez recepty.
Należy pamiętać, że leczenie infekcji grzybiczych może być długie i żmudne, dlatego trzeba stosować się do zaleceń lekarza. Przy łupieżu pstrym zalecane jest nie tylko stosowanie leków do miejscowego stosowania na skórze. Ważne jest noszenie przewiewnych ubrań, a także unikanie ekspozycji skóry na promienie słoneczne – powinno się również unikać solarium.