Czasami po intensywnym opalaniu na ciele mogą pojawić się białe plamki – to przebarwienia, które powstały na skutek słonecznego oparzenia. Musimy jednocześnie pamiętać, że niekiedy przebarwienia powstają w wyniku zakażenia o charakterze grzybiczym. Niemniej jednak, białe plamki po opalaniu nie wyglądają zbyt estetycznie. Na szczęście można się ich pozbyć – jak to zrobić?
Jak powstają białe plamki po opalaniu?
Najczęstszą przyczyną powstawania białych plamek na ciele są po prostu oparzenia słoneczne. Kiedy wystawiamy nasze ciało na zbyt długą ekspozycję na promienie słoneczne (bez użycia jakichkolwiek filtrów UV), skóra staje się podrażniona i zaczerwieniona. Po kilku dniach poparzony naskórek schodzi płatami, a pod nim mogą ukazać się białe plamy – na szczęście mogą zniknąć same po upływie ok. miesiąca (tyle czasu trwa regeneracja naskórka).
Poparzenie to jednak nie jedyna przyczyna. Bardzo często do powstawania plamek przyczynia się przyjmowanie leków i ziół fotouczulających – jeśli jednocześnie nie będziemy chronić odpowiednio skóry przed promieniowaniem, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że pojawią się charakterystyczne białe plamy na skórze. Do leków zawierających substancje fotouczulające zaliczamy m.in.:
• Beta-blokery,
• Tabletki antykoncepcyjne,
• Leki na obniżenie stężenia cholesterolu,
• Leki przeciwgrzybicze,
• Sulfonamidy.
Niektóre zioła również wykazują właściwości fotouczulające. Musimy wyjątkowo uważać na promienie słoneczne, gdy zażywamy dziurawiec i arcydzięgiel (zarówno w formie tabletek, jak i naparów).
Powstawaniu białych plam sprzyja też łupież pstry, który zaliczamy do grzybic. Łupież pstry wywołują drożdżaki z gatunku Pityrosporum ovale, objawia się on niewielkimi plamami w kolorze brunatnym lub różowym. Kiedy wystawimy skórę na działanie promieni słonecznych, zahamowany zostanie proces wytwarzania melaniny, przez co plamy odbarwią się. Warto zastosować kurację Pityver, aby szybko pozbyć się problemu niwelując przyczynę – czyli grzyby.
Białe plamki po opalaniu – domowe sposoby
Kiedy po opalaniu zauważymy, że na skórze pojawiły się białe plamki, nie należy panikować. Na początku warto zastosować kilka sprawdzonych, domowych sposobów. Jednym z nich jest zaaplikowanie na skórę ekstraktu z aloesu i morskich alg – składniki te stymulują procesy regeneracji komórek skóry. Pomocna może się okazać również aplikacja witaminy A i E (można je np. wycisnąć z kapsułek) bezpośrednio na plamki.
Odbarwienia powstałe na plecach czy ramionach z pewnością nie są tak kłopotliwe, jak te na twarzy. Jeśli jest ich dużo lub po prostu źle się z nimi czujemy, możemy je zamaskować. Do tego najlepiej wykorzystać samoopalacz, który powinien nieco wyrównać koloryt skóry (z nim jednak nie należy przesadzać) lub po prostu nałożyć na skórę podkład i puder. W pozbyciu się białych plam domowymi sposobami doraźną pomocą będzie również jedzenie marchwi oraz zrobionych z niej przetworów. W marchewce znajduje się beta-karoten i inne karotenoidy, które jako barwniki są magazynowane w naszej skórze i mogą wyrównać jej koloryt.
Maść z apteki i kremy na białe plamki po opalaniu
Jeśli przed opalaniem nie użyliśmy filtrów UV i na skórze pojawiły się plamy, można też udać się do apteki po specjalną maść lub krem. Na rynku jest wiele specyfików, które mają rozjaśniać przebarwienia powstałe po nadmiernej ekspozycji skóry na słońce – mowa tu również o piegach. Tego rodzaju kosmetyki w składzie powinny mieć m.in. witaminę C, która potrafi rozjaśniać przebarwienia i przyczynia się do wyrównania kolorytu skóry. Ważnym składnikiem jest też niacyna, która hamuje przenikanie melaniny do komórek naskórka, a także kwasy (np. mlekowy lub salicylowy) – wpływają na złuszczanie naskórka i tym samym pomagają usuwać melaninę nagromadzoną w jego powierzchniowych warstwach.
Przy wyborze kosmetyków na przebarwienia po opalaniu nie należy kierować się ani ceną, ani zapewnieniom producenta, które często są zwykłymi chwytami marketingowymi zachęcającymi do zakupu. Najważniejsza jest dokładna analiza składu. Jeśli w kremie lub maści nie znajduje się choćby jeden, wyżej wymieniony składnik, to taki krem może nie przynieść oczekiwanych przez nas rezultatów. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, o poradę warto zapytać farmaceutę.
Naświetlanie odbarwień promieniami ultrafioletowymi
Jeśli żadna z wyżej wymienionych metod nie zadziała na nasze przebarwienia, powinniśmy udać się do dermatologa. Może on zbadać, czy źródłem powstania przebarwień nie jest grzybica. Jeśli okaże się, że nie dotknęła nas żadna infekcja grzybicza, wówczas warto zapytać lekarza o naświetlanie odbarwień ultrafioletowymi promieniami.
Naświetlanie białych plamek to zabieg, który ma na celu stymulowanie melanocytów do produkcji barwnika, dzięki czemu skóra ma jednolity odcień. Najczęściej takie metody wykorzystuje się u osób chorych na bielactwo – i dają one bardzo dobre efekty. Jeżeli jednak nie chorujemy na bielactwo, a białe plamki po opalaniu nie dają nam spokoju, możemy o taki zabieg zapytać swojego lekarza. Niekiedy okazuje się, że leczenie metodą PUVA jest jedynym skutecznym rozwiązaniem (PUVA to zabieg wykorzystujący dwa składniki do pobudzania melanocytów – psolareny oraz UVA).