Białe plamy po opalaniu w solarium

pityver.pl

Trudno znaleźć kobietę, która nie lubi, kiedy jej skóra nabiera lekko brązowego odcienia. Opalanie kojarzy nam się z piękną skórą, wakacjami i bardziej egzotycznym wyglądem. Dlatego często staramy się, żeby nawet w ciągu okresu jesienno-zimowego nasza skóra zachowywała swój ciemniejszy odcień i w tym celu wybieramy solarium. Skóra różnie reaguje jednak na promieniowanie UV i mogą się na niej pojawić przebarwienia lub odbarwienia. Jak poradzić sobie z białymi plamami po opalaniu i czego są one skutkiem?

Czy białe plamy po opalaniu to bielactwo?

Bardzo często białe plamy na skórze są związane z albinizmem, czyli bielactwem. Kiedy jednak pojawiają się białe plamy po opalaniu na plaży lub wizycie w solarium, nie musisz się martwić, że dotknęła cię ta choroba. Niemniej odbarwienia skóry mogą świadczyć na przykład o zakażeniu grzybiczym.

Zazwyczaj białe plamy po opalaniu spowodowane są hipopigmentacją. Polega ona na niedoborze melaniny (czyli barwnika) w naskórku. Hipopigmentacja może być wrodzona – jest wtedy przyczyną bielactwa – lub nabyta (wtedy można nabawić się jej właśnie w solarium). Na skutek urazu skóry, jakim jest oparzenie lub otarcie, dochodzi do wzmożonej regeneracji skóry i powstawania nowych komórek, które zastępują te zniszczone. Nowa skóra jest jaśniejsza, więc pojawia się efekt białych plamek.

Żeby uniknąć poparzeń na solarium, trzeba pamiętać o dokładnym nawilżaniu skóry przed i po wizycie, a także o rozsądnym dobieraniu czasu opalania do stanu skóry. Zaczynajmy od maksymalnie pięciu minut raz w tygodniu – to pozwoli skórze przyzwyczaić się do promieniowania.

Czy białe plamy po opalaniu to grzybica skóry?

Niestety w solariach często dochodzi do zbyt słabej dezynfekcji lamp UV, zwłaszcza w przypadku miejsc, gdzie ruch jest bardzo duży i maszyny używane są niemal bez przerwy. Wtedy białe plamy na skórze mogą być wynikiem infekcji grzybiczej, najczęściej łupieżem pstrym. Jeśli wcześniej nie zauważyłyśmy piekących, czerwonych miejsc na skórze, a plamki swędzą, warto udać się do dermatologa, który sprawdzi przyczynę powstawania plamek i ewentualnie zaleci leczenie.

Łupież pstry to choroba skóry, którą powodują grzyby drożdżaki. Plamy zazwyczaj pojawiają się na klatce piersiowej, ale mogą wystąpić również na innych częściach ciała, na przykład na twarzy. Zmiany wywołane przez grzyby nie „opalają się”, ponieważ blokują syntezę melatoniny. To jest właśnie przyczyną występowania jasnych plam na skórze po wizycie w solarium. Dodatkowo regiony skóry objęte zakażeniem mogą się łuszczyć, jak w przypadku klasycznego łupieżu, który występuje na skórze głowy.

Jak poradzić sobie z łupieżem pstrym?

Łupież to zakażenie grzybicze, więc w jego leczeniu pomogą środki przeciwgrzybicze. Są to na przykład dostępne w aptece bez recepty maści na bazie naturalnych składników – ketokonazolu lub klotrimazolu. Maści działają ochronnie na skórę i powstrzymują rozwój zakażenia. Ponadto pomagają w przywróceniu naturalnego kolorytu skóry.

W celu leczenia skóry można skorzystać również z dostępnych w aptekach szamponów przeciwłupieżowych i dermokosmetyków zawierających selen takich jak Pityver. Jeśli jednak po miesiącu domowego leczenia objawy skórne nie znikną, warto udać się do dermatologa, który zaleci przyjmowanie środków doustnych.

Jako że grzybica to problem, który najczęściej nawraca – warto zadbać o odpowiednią dezynfekcję wszystkich przedmiotów (na przykład ręczników), z którymi skóra w czasie choroby miała kontakt.

Jakie są inne powody powstawania białych plam po opalaniu?

Drugim najczęstszym powodem występowania obszarów, które nie reagują na opalanie, jest stosowanie leków hormonalnych, na przykład tabletek antykoncepcyjnych. Ze względu na podwyższoną liczbę hormonów, plamki mogą występować również u kobiet w ciąży. Dzieje się tak dlatego, że podwyższony poziom estrogenów sprawia, iż komórki, które produkują melaninę (odpowiedzialną za kolor skóry i jej ciemnienie podczas opalania) nie funkcjonują prawidłowo – produkują jej za dużo lub zbyt mało. Niestety nie ma na to rady – w czasie stosowania leków zawierających hormony trzeba liczyć się z występowaniem przebarwień lub odbarwień, odstawić leki albo zrezygnować z opalania.

Na powstawanie odbarwień skórnych może mieć również wpływ przyjmowanie leków lub zażywanie ziół, które wykazują działanie fotouczulające. Wtedy skóra reaguje alergicznie na kontakt z promieniowaniem UV. Wśród leków, które wykazują takie działanie, znajdują się między innymi: beta-blokery, sulfonamidy, tabletki antykoncepcyjne, leki przeciwcukrzycowe, obniżające wartość cholesterolu, moczopędne oraz przeciwgrzybicze. Zioła powodujące alergię na słońce to na przykład dziurawiec i arcydzięgiel.

Jak pozbyć się białych plam na skórze?

Jeśli odbarwienia pojawiły się na skutek oparzenia lub uczulenia wywołanego tabletkami hormonalnymi, można zastosować miejscowo samoopalacze lub przyciemniające kosmetyki (zwłaszcza gdy białe plamy występują na twarzy). Przywróceniu skórze odpowiedniego kolorytu sprzyja również jedzenie marchwi i jej przetworów, które zawierają beta-karoten.

pityver.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *