Białe plamy z czerwoną otoczką na skórze – co to?

pityver.pl

Każde pojawienie się plam na skórze budzi obawy, szczególnie gdy nie znikają one tak szybko, jak się pojawiły. Nieraz bardzo trudno samemu rozpoznać, co właściwie nam dolega i z czym mamy do czynienia. Przebarwienia i plamy mogą być bowiem zarówno zwykłą reakcją alergiczną na zbyt silne detergenty, jak i objawem poważniejszego, rozwijającego się dopiero schorzenia.

Nie można lekceważyć tego, co mówi nam nasze ciało, bo często niepozorne plamki czy wykwity skórne mogą mieć swoją przyczynę gdzieś głębiej. Kiedy zmiany skórne powinny wzbudzić niepokój, jakie mogą być potencjalne przyczyny ich pojawienia się i kiedy należy udać się do lekarza?

Nie ma powodu do obaw

W okresie letnim często przebywamy na łonie natury, ciesząc się ciepłem i świeżym powietrzem. Ten czas w roku to także czas aktywności wszelkiego rodzaju owadów. Kiedy więc zauważymy białe plamy na skórze, którym towarzyszy swędzenie, nie warto od razu wpadać w panikę. Bardzo możliwe, że to tylko ugryzienie komara czy mrówki, a zmiana skórna przejdzie sama po maksymalnie kilku dniach. Jeśli więc objawy nie nasilają się, a ogólne samopoczucie jest dobre i się nie pogarsza, nie ma potrzeby planować wizyty u lekarza.

Jeśli jednak przebarwienia nie znikają i pojawiają się nowe, należy wziąć pod uwagę inne przyczyny. Najczęstszym powodem występowania plam na skórze są alergie na detergenty czy zapachy w proszkach i płynach do płukania, co nie jest powodem do obaw, o ile to jednorazowy przypadek. W takich sytuacjach warto spróbować zaaplikować sobie wapno, które często łagodzi objawy alergii i sprawia, że szybko ustępuje. Jeśli jest inaczej, oczywiście należy niezwłocznie odwiedzić lekarza.

Co mogą zwiastować białe plamy z czerwoną otoczką na skórze?

Czy to pokrzywka?

Jeśli zmiany na skórze pojawiają się szybko i równie szybko znikają, by dać miejsce nowym, a ich występowaniu towarzyszy świąd, może to oznaczać, że mamy do czynienia z pokrzywką. To najczęściej występująca choroba skórna. Mogą ją wywołać zarówno bodźce alergiczne, takie jak niektóre pokarmy czy leki, jak i bodźce fizyczne, w tym kontakt z ciepłem, zimnem czy słońcem. Pokrzywka może jednak występować także z innymi chorobami zakaźnymi lub autoimmunologicznymi, nie wolno jej więc lekceważyć. Należy udać się do lekarza i zastosować się do zadanego przez niego leczenia oraz wykonać inne niezbędne badania.

Inne przyczyny występowania zmian skórnych

Chorobą, której objawem są pojawiające się na skórze plamy, jest rumień wielopostaciowy. Może on przyjmować łagodną lub bardziej ostrą formę, ale zazwyczaj jego pojawieniu się sprzyja silny stres oraz ogólne osłabienie organizmu. Jeśli więc zmiany pojawiają się głównie w okolicach ust oraz kończyn, a niekiedy towarzyszą im pęcherze, bardzo możliwe, że jest to właśnie rumień. Należy niezwłocznie udać się do lekarza i rozpocząć zaleconą przez niego terapię antybiotykami, ponieważ jest to choroba przenoszona przez wirusy. Jeśli natomiast plamom na skórze towarzyszy jej suchość, stan zapalny skóry, a niekiedy łuszczenie, bardzo prawdopodobne, że przyczyną jest łuszczyca. Potrzebna jest jednak diagnoza lekarska i odpowiednie badania.

Kiedy stwierdzimy u siebie białe plamy z czerwoną otoczką na skórze, warto zastanowić się, czy nie towarzyszą im inne objawy, takie jak ogólne osłabienie organizmu. W tym wypadku bowiem prawdopodobne jest, że zmiany skórne to objaw towarzyszący ogólnoustrojowej chorobie. W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do lekarza. Można wtedy łatwo zarazić się łupieżem pstrym – to różowe, swędzące plamki, które szybko rozprzestrzeniają się po całym ciele. Jak je leczyć? Stosując szampony z selenem takie jak Pityver.

Przyczyn, dla których pojawiają się białe plamy z czerwoną otoczką na skórze, może być więcej. Mogą być one objawem łupieżu, grzybicy czy też okazać się liszajem. Należy pamiętać, że samodzielne zdiagnozowanie zmian skórnych jest trudne, przeważnie niemożliwe, a często wymagają one specjalnego leczenia, choć na ogół nie stwarzają zagrożenia dla zdrowia. Dla własnego bezpieczeństwa jednak nie należy ignorować pojawiania się plam na skórze – mogą one sygnalizować stany chorobowe, o których nie mamy pojęcia.

pityver.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *