Letnie opalanie jest traktowane jako przyjemna rekreacja – to możliwość wygrzania się w słońcu i zaznania odpoczynku, podczas gdy skóra nabiera ciemniejszej, złotawej barwy, niewychodzącej z mody od lat. Niestety, z promieniowaniem słonecznym trzeba obchodzić się bardzo ostrożnie. Inaczej zamiast ładnej opalenizny podkreślającej urodę i świadczącej o dobrej pogodzie na wczasach, można doczekać się nieestetycznych plam na skórze.
Słoneczne zagrożenia
Nadmierna ekspozycja na słońce może przynieść więcej szkód niż pożytku. Pomijając przegrzanie, udar słoneczny czy wiele innych dolegliwości, częstym skutkiem ubocznym nadmiernego opalania bywa poparzenie. Przed zapoznaniem się z zagrożeniami, jakie niesie ze sobą nierozważne opalanie, warto dowiedzieć się, jak proces opalania przebiega. Promieniowanie UVA i UVB jest szkodliwe dla organizmu, skóra w kontakcie z intensywnym światłem słonecznym uruchamia więc swoje mechanizmy obronne. Melanocyty, wyspecjalizowane komórki naskórka, zaczynają produkować dużo melaniny. Ten barwnik przyciemnia skórę i zarazem chroni ją przed głębszym wnikaniem promieniowania. Cały proces jest bardzo energochłonny. Przy nadmiernej ekspozycji lub szczególnie wrażliwej skórze nietrudno o uszkodzenie melanocytów i nabawienie się szpecących śladów. Czasami są to ciemniejsze przebarwienia, a czasami charakterystyczne plamy, miejsca „nietknięte słońcem”, wręcz jaśniejsze niż naturalny koloryt skóry. Czym są białe plamy na ciele po opalaniu i w jaki sposób można się ich pozbyć?
Skąd biorą się białe plamy na ciele po opalaniu?
Istnieje co najmniej klika przyczyn, które mogą stać za tworzeniem się tych śladów. Przede wszystkim jest to skutek oparzeń. Nadmiernie opalona skóra jest czerwona, a następnie schodzi płatami, by ukazać „łaciaty” naskórek. Ten efekt znika w przeciągu miesiąca, kiedy skóra zdoła się zregenerować. Drugi czynnik ryzyka, zaraz po zbyt długim opalaniu bez użycia filtrów, stanowią pewne leki i substancje. Pijąc herbatę z dziurawca należy unikać ekspozycji na promienie słoneczne. Podobne obostrzenia dotyczą leków hormonalnych, między innymi antykoncepcji. Hormony znacznie wpływają na cały organizm, także na działanie melanocytów. Dlatego osoby borykające się z problemami z gospodarką hormonalną, a także kobiety w ciąży powinny unikać opalania. Do tak zwanych substancji fotouczulających można zaliczyć leki obniżające poziom cholesterolu oraz te przyjmowane przy cukrzycy typu II.
Przeciwwskazaniem do opalania się są także niektóre zabiegi pielęgnacyjne. Peelingi chemiczne, mikrodermabrazja, a także stosowanie maści z kwasami na trądzik powinny iść w parze ze stosowaniem stabilnych blokerów bez względu na pogodę i unikaniem słońca. Inaczej łatwo o przebarwienia, nawet takie, które bardzo trudno będzie usunąć.
Warto zwrócić uwagę na skórę po opalaniu w solarium. Jeżeli zauważycie swędzące plamki – nie czekajcie, umówcie się na wizytę do dermatologa, a podczas oczekiwania na nią zamówcie zestaw przeciw łupieżowi pstremu serii Pityver, który łagodzi objawy i niszczy przyczynę grzybicy.
Wizyta u dermatologa – czy to konieczność?
Widząc białe plamy na ciele po opalaniu, można się przestraszyć – nasuwają się myśli o bielactwie lub innych podobnie manifestujących się chorobach. Zwykle jednak takie plamy nie stanowią powodu do niepokoju. Niemniej, nadmierna ekspozycja na słońce jest groźna da zdrowia, a przebarwienia i odbarwienia, które długo nie znikają, warto dla bezpieczeństwa skonsultować z dermatologiem. Przy długo utrzymujących się plamach można też spytać lekarza o dostępne metody naświetlania i leczenia. Pojawienie się plam powinno być także sygnałem do zmiany swoich przyzwyczajeń związanych z opalaniem.
W jaki sposób się ich pozbyć?
Wybierając się na plażę, a także planując dzień błogiego lenistwa na słońcu, warto pamiętać o swoim organizmie. Promienie słoneczne stanowią dla niego duże obciążenie, a walka z nim często kończy się przebarwieniami. Czasem warto pozostać przy opaleniźnie kilka tonów jaśniejszej, ale za to zdrowszej dla organizmu. Warto również czytać uważnie ulotki przyjmowanych leków i dopytywać lekarza, czy opalanie jest w okresie kuracji wskazane. A co zrobić, gdy profilaktyka nie zadziała i z jakiegoś powodu dojdzie do powstania białych plam na ciele?
Po pierwsze, zaraz po powrocie z sesji opalania trzeba zastosować łagodzące okłady, na przykład z aloesu lub maści z alantoiną. Białe plamy na skórze po opalaniu znikają szybciej, gdy stosuje się łagodne peelingi ścierające. Dzięki temu naskórek łatwiej i szybciej się zregeneruje. Pomagają wybielające maści, aplikowanie na skórę witamin A oraz E, a także… odpowiednia dieta. Warzywa zawierające karoten, na przykład marchew, przyspieszają wyrównywanie się kolorytu skóry. Czasami plamy są jednak na tyle uporczywe, że pozostaje poddanie się specjalnym zabiegom, na przykład laseroterapia lub naświetlanie stymulujące odnowę naskórka. Warto spytać o nie dermatologa, który profesjonalnie oceni stan zdrowia skóry, a następnie podejmie decyzję co do dalszych działań oraz profilaktyki na przyszłość. Pozbywanie się białych plam po opalaniu często wymaga cierpliwości. Na szczęście w znacznej większości przypadków da się pozbyć ich całkowicie!