Brązowa plamka na skórze może świadczyć o rozwijającej się w naszym organizmie chorobie – np. łupieżu pstrym. Czasami mogą to być jednak zupełnie niegroźne plamy wątrobowe (wbrew pozorom, nie świadczą one o problemach z wątrobą). Jak rozpoznać, czy brązowa plamka na skórze jest oznaką grzybicy, a kiedy nie powinniśmy mieć powodów do niepokoju?
Brązowa plamka na skórze – czy to grzybica?
Grzybica atakuje różne części ciała, wywołują ją drożdżaki różnych gatunków. Jedną z odmian grzybiczych infekcji jest łupież pstry. Jednym z jego początkowych objawów jest pojawienie się na skórze plam jaśniejszych lub ciemniejszych od naszego naturalnego koloru skóry – dlatego często plamy te mają brązową barwę. Plamki tak naprawdę mogą pojawić się na dowolnej części ciała, często skóra w miejscu ich występowania jest sucha i łuszczy się, może też swędzieć.
Plamki rozrastają się powoli – lepiej widać je na skórze opalonej. Kiedy wystawimy skórę na działanie promieni słonecznych nie wiedząc, że cierpimy na łupież pstry, plamki mogą się odbarwić, w efekcie czego staną się białe. Z czasem małe plamki będą łączyć się w większą całość. Mogą też zanikać przy niższej temperaturze i ponownie stawać się widoczne na wiosnę lub latem. Czasami takie zmiany na skórze nie są zbyt wyraźnie i bardzo łatwo można ich nie zauważyć. Natomiast widoczne na skórze białe plamki często mylone są z bielactwem.
Jeśli podejrzewamy u siebie łupież pstry, najlepiej od razu udać się do dermatologa, który obejrzy zmiany skórne. Metoda leczenia zależy od tego, gdzie plamy się pojawiły, jak bardzo są rozległe, liczy się także ich grubość. Zazwyczaj wystarczy miejscowe stosowanie preparatów przeciwgrzybiczych, stosowanie specjalnych środków do mycia skóry (np. serii Pityver), unikanie promieni słonecznych oraz noszenie przewiewnych ubrań. Kiedy łupież pstry będzie rozległy, konieczne może być także zażywanie doustnych preparatów grzybiczych.
Sprawdź, czym mogą być białe plamy na skórze.
Brązowa plamka na skórze – kiedy nie jest to grzybica?
Jak rozpoznać, czy powstałe brązowe plamki na skórze są początkiem grzybicy? Należy przede wszystkim uważnie obserwować swoje ciało. Jeśli na ciele widnieje tylko ta pojedyncza plamka i po upływie dłuższego czasu sytuacja się nie zmienia, to raczej nie jest to łupież pstry.
Jeżeli jednak plamki zaczynają się mnożyć, a skóra zmienia się, tzn. jest bardziej sucha w miejscu występowania plamek, swędzi lub zaczyna się łuszczyć, wówczas najlepiej umówić się na konsultację dermatologiczną. Kiedy podejrzewamy u siebie infekcję grzybiczą, a czas oczekiwania na wizytę do specjalisty jest dość długi, możemy zastosować preparaty przeciwgrzybicze dostępne bez recepty. Należy smarować plamki i cierpliwie czekać na termin wizyty.
Brązowe plamy to objaw nie tylko grzybicy. Czasami mogą one świadczyć o gromadzeniu się złogów żelaza w sercu – tutaj objawem dodatkowym jest utrata owłosienia łonowego i pod pachami. Nie wolno tego lekceważyć, ponieważ gromadzenie się złogów żelaza w sercu może doprowadzić do kardiomiopatii (kardiomiopatie to choroby prowadzące do dysfunkcji serca). Niekiedy jednak okazuje się, że brązowa plama jest jedynie zwykłą plamą wątrobową.
Brązowa plamka na skórze – plamy wątrobowe
Wiele osób ma na swoim ciele przynajmniej jedną brązową plamę, która nie boli, nie swędzi i nie sprawia kłopotów. Mogą to być tzw. plamy wątrobowe – najczęściej pojawiają się na twarzy, ramionach, dłoniach i dekolcie. Plamy wątrobowe często określa się też mianem plam starczych lub posłonecznych. Na ich powstanie narażone są przede wszystkim osoby po 40. roku życia, posiadające predyspozycje genetyczne do powstawania przebarwień oraz nadużywające kąpieli słonecznych, przy jednoczesnym unikaniu odpowiednich filtrów UV.
Powstawaniu plam wątrobowych sprzyja wiele czynników. Zalicza się do nich głównie ciążę, stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej lub hormonalnej terapii zastępczej oraz przyjmowanie ziół fotouczulających. Plamy wątrobowe nie są niebezpieczne dla naszego zdrowia, nie trzeba ich więc usuwać. Jeśli jednak uznamy je za defekt kosmetyczny, możemy próbować je nieco rozjaśnić. Możemy wykorzystać do tego domowe sposoby (np. sok z cytryny, żel z aloesu) albo skorzystać z usług gabinetów kosmetycznych (polecana jest w szczególności mikrodermabrazja oraz peelingi chemiczne z wykorzystaniem kwasów).
Możemy zapobiegać powstawaniu plam wątrobowych, zwłaszcza gdy mamy odziedziczone predyspozycje do ich powstawania. Wystarczy unikać długotrwałej ekspozycji skóry na działanie promieni słonecznych, regularne stosowanie kosmetyków z odpowiednimi filtrami i włączenie do swojej diety marchwi (także przetwory z marchwi) i pomidora – składniki te wyrównują koloryt skóry oraz zwiększają jej odporność na promienie UV.