Skóra to pierwsza i najważniejsza bariera ochronna organizmu. Jest to też element naszego ciała, który pokazujemy innym, dlatego zawsze zależy nam na tym, żeby była zadbana i w jak najlepszej kondycji. Niestety często pojawiają się na niej plamy, jaśniejsze lub ciemniejsze, które skutecznie niszczą jej nieskazitelny wizerunek.
Niektóre jesteśmy w stanie ukryć pod ubraniem, jednak co w sytuacji, kiedy plamy pojawią się na twarzy lub dłoniach albo gdy po prostu będziemy musieli się rozebrać? Jak poradzić sobie z brązowymi plamkami?
Od czego powstają brązowe plamki na skórze?
Zmiany na skórze i przebarwienia mogą mieć różne pochodzenie – często są to uwarunkowania genetyczne, takie jak znamiona na ciele, pieprzyki lub piegi na twarzy. W takiej sytuacji niewiele możemy zrobić, żeby się ich pozbyć. Pieprzyki i znamiona można wyciąć, ale jest to zalecane jedynie w przypadku, kiedy istnieje zagrożenie, że nastąpią w nich zmiany nowotworowe.
Najczęściej „nabyte” zmiany skórne spowodowane są ekspozycją na słońce. Melanina – barwnik skórny, rozprowadzony równomiernie w skórze – daje efekt ładnej opalenizny. Jeśli jednak w niektórych miejscach barwnika jest więcej niż w innych – powstaje efekt brązowych plam.
Mogą to być również plamy starcze – pojawiają się one wraz z wiekiem, głównie na skórze twarzy i dłoni, czyli tych części ciała, które miały najdłuższą styczność ze słońcem. Plamy starcze to naturalne zachowanie skóry związane z jej starzeniem się. Nie mają one cech właściwych znamionom chorobowym.
W innym wypadku plamy mogą być wynikiem zakażenia grzybicznego, czyli tzw łupieżu pstrego, którym zarazić możemy się na solariach, basenach czy od zakażonych domowników. W tym przypadku nie warto zwlekać tylko od razu zamówić produkt z dużą zawartością selenu, np. szampon Pityver.
Sprawdź, czym są białe plamy na skórze.
Brązowe plamki na skórze od hormonów
Innym typem brązowych plam są ostudy – one również pojawiają się w tych rejonach skóry, które miały największy kontakt ze słońcem, czyli twarzy, dłoniach czy ramionach. Występują jako reakcja skóry na zmiany w gospodarce hormonalnej organizmu – w czasie ciąży, przy przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych, stosowaniu hormonalnej terapii zastępczej, przyjmowaniu leków przeciwpadaczkowych, przeciwcukrzycowych czy antyarytmicznych, a także hydantoiny i mezantoiny. Zmiany hormonalne wpływają na pracę melanocytów, czyli komórek produkujących barwnik skórny, przez co jego występowanie w niektórych miejscach skóry może być wzmożone.
Pozapalne brązowe plamki na skórze (zdjęcia)
Powszechne są również plamy pozapalne. Występują one w miejscach urazów skóry, która nie zagoiła się i nie zregenerowała się do końca. Są to na przykład blizny po trądziku, oparzeniach, otarciach lub skaleczeniach. Skóra w tych miejscach jest jeszcze delikatna i nie działa do końca poprawnie. Dlatego pod wpływem promieni UV może dochodzić do nieprawidłowości w jej regeneracji i nagromadzenia się dużej ilości barwnika w newralgicznych miejscach, co przy kontakcie z promieniowaniem słonecznym prowadzi do powstawania brązowych plam.
Inne przyczyny przebarwień skórnych
Przebarwienia skóry mogą mieć również związek ze stosowaniem leków i substancji fotouczulających, wpływem niektórych metali (miedzi, żelaza, srebra lub złota) lub chorobami narządów wewnętrznych, najczęściej chorób wątroby, niedoczynności nadnerczy i niedoczynności lub nadczynności tarczycy. Nie należy lekceważyć żadnych zmian, które pojawiają się na skórze, ponieważ ich przyczyna może być zarówno błaha, jak i bardzo poważna. Każde niepokojące zmiany należy skonsultować z dermatologiem, który pomoże określić, w jaki sposób zmieniona jest skóra i jaka jest tego przyczyna.
Domowe sposoby na brązowe plamki na skórze
Przebarwienia skórne potrafią być uciążliwe, jednak nie trzeba wydawać fortuny na zabiegi, żeby się ich pozbyć. Podstawową regułą, która warunkuje pozytywne działanie i wyeliminowanie przebarwień, jest systematyczność – na efekty trzeba czekać około kilka tygodni.
Najlepiej działają naturalne substancje wybielające, na przykład cytryna. Można przekroić ją na pół i masować skórę; dobrym pomysłem jest też zrobienie z niej maseczki lub toniku, który sprawdzi się na noc i na dzień do przemywania twarzy. Można wzbogacić go na przykład o sok jabłkowy lub pomidorowy. Na uporczywe plamy świetnie sprawdza się również rozjaśniająca maseczka z ogórka, która dodatkowo nawilża i odświeża twarz. Ogórek można pokroić na plastry lub zmielić i nałożyć na twarz. Dodanie soku z cytryny znacząco poprawi efekt.
Działanie rozjaśniające ma również soda oczyszczona – można zrobić z niej mini-peeling. Do sody dodajemy jedynie odrobinę wody i wmasowujemy w twarz. Taka mieszanka nie tylko rozjaśni twarz, ale również złuszczy stary naskórek. Właśnie peelingi polecane są jako kolejny sposób do walki z plamami na skórze – można skorzystać z tych ziarnistych lub enzymatycznych.
Warto również stosować specjalne kremy przeznaczone do skóry z przebarwieniami. W swoim składzie zawierają na przykład kwas glikolowy, który działa podobnie jak peelingi enzymatyczne.
Zabiegi na brązowe plamki na skórze
Jeśli domowe sposoby nie przynoszą rezultatów lub nie chcemy czekać na ich efekty, można skorzystać z zabiegów oferowanych przez zakłady kosmetyczne lub gabinety medycyny estetycznej. W walce z przebarwieniami stosuje się między innymi mikrodermabrazję diamentową, zabiegi laserowe, złuszczanie chemiczne skóry z wykorzystaniem kwasu glikolowego i krioterapię.