Plamki na skórze po opalaniu – jak leczyć domowymi sposobami?

pityver.pl

Po opalaniu, zwłaszcza intensywnym, na skórze mogą pojawić się białe plamy. Takie odbarwienia często nie wyglądają zbyt estetycznie, a na domiar złego mogą być dość kłopotliwe w usunięciu. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych i skutecznych sposobów na zniwelowanie białych plam. Takie domowe sposoby najczęściej opierają się na składnikach, które znajdują się w każdym domu.

Plamki na skórze po opalaniu – stare domowe sposoby

Odbarwienia na skórze mogą być dużym problemem – zwłaszcza, gdy zajmują dość dużą powierzchnię ciała. O ile plamki na plecach można zasłonić ubraniem, tak te na przedramionach czy łydkach niekoniecznie (w szczególności, gdy na zewnątrz panują temperatury powyżej 25°C). Co zrobić w takiej sytuacji? Można wypróbować metodę naszych babć – maskę z ziemniaka. Wystarczy pokroić ziemniaka w plasterki lub zetrzeć na tarce i nałożyć na skórę dotkniętą odbarwieniami. Po upływie 15 minut zdejmujemy plasterki lub papkę i przemywamy skórę wodą. Ziemniak zawiera substancje, które wykazują właściwości rozjaśniające, dlatego regularne stosowanie takiej maski może nam pomóc.

Kolejny sposób na pozbycie się białych plamek to żel z aloesu. Aloes to wyjątkowa roślina o wielu leczniczych właściwościach, którą warto mieć w swoim domu. Nie tylko pomaga pozbyć się zmian o charakterze trądzikowym, ale także nawilża skórę i wyrównuje jej koloryt. Wystarczy wycisnąć żel z liścia aloesu i wetrzeć w skórę. Tu również liczy się systematyczność – już po kilku dniach odbarwienia mogą stać się mniej widoczne.

Jedną z bardziej popularnych metod na różnego rodzaju przebarwienia na skórze jest sok z cytryny. Cytryna wykazuje silne właściwości rozjaśniające, dlatego często możemy znaleźć ją w składzie past lub też kremów wybielających. Aby pozbyć się niechcianych odbarwień, możemy np. wykonać domowej roboty tonik rozjaśniający. Wystarczy do szklanki wycisnąć sok z cytryny (całej), rozcieńczyć go wodą i dwa razy dziennie przemywać tym specyfikiem skórę. Własnoręcznie przygotowany tonik należy przechowywać w lodówce i zużyć w ciągu kilku dni.

Białe plamki na skórze po opalaniu – twarz
Białe plamki na ramionach, plecach czy brzuchu nie są tak kłopotliwe, jak te na twarzy. Możemy na co dzień zakrywać je podkładem i pudrem, jednak czasem i to może nie wystarczyć. Warto wybrać się do drogerii lub apteki i kupić specjalny krem na przebarwienia skóry. Dobry krem rozjaśniający powinien mieć w składzie takie substancje jak witamina C, kwasy (AHA, salicylowy lub mlekowy), niacyna oraz filtry UV. Do tego można również dołączyć wymienione wyżej sposoby.

Chcąc zastosować krem wybielający musimy pamiętać o jednym – może uczulać i podrażniać skórę, zwłaszcza wrażliwą. Osoby posiadające taki typ cery powinny ostrożnie podchodzić do takich kosmetyków. Nie wolno ich stosować, kiedy na skórze pojawiły się wysypki lub rany. W czasie stosowania rozjaśniających kremów musimy chronić skórę przed jakimkolwiek kontaktem z promieniami słonecznymi – pomocne okażą się więc kosmetyki z wysokim filtrem UV.

Aby skutecznie pozbyć się odbarwień na skórze twarzy, można też złuszczać naskórek – do tego mogą przydać się peelingi domowej roboty. Przepisów na takie peelingi jest wiele, a jednym z najskuteczniejszych jest peeling z płatków owsianych. Należy zmieszać ze sobą 1 łyżkę soku z cytryny, 1 łyżkę miodu, 1 łyżeczkę oliwy z oliwek oraz 1/3 szklanki płatków owsianych (np. górskich). Peeling doskonale nadaje się nie tylko do skóry twarzy, ale też innych części ciała.

Plamki na skórze po opalaniu – zapobieganie

Czasem ciężko jest się pozbyć plam po opalaniu – jak można im skutecznie zapobiegać? Przede wszystkim, nie należy wystawiać skóry na długotrwałe działanie promieni słonecznych. Choć dla wielu osób idealna opalenizna jest piękna, nie warto poświęcać dla wyglądu swojego zdrowia. Przed wyjściem na zewnątrz warto stosować filtry z odpowiednim filtrem UV (zwłaszcza w lecie). Posiadacze jasnej karnacji muszą stosować filtry znacznie wyższe niż osoby, które naturalnie mają dość ciemną karnację. Dodatkowo, osoby które mają wyjątkową skłonność do podrażnień słonecznych powinny stosować takie kosmetyki przez cały rok. Zimą błędnie nam się wydaje, że słońce nie świeci tak intensywnie – promienie odbijają się od leżącego śniegu i mogą działać na skórę o wiele mocniej niż w lecie.

Jeśli przyjmujemy jakiekolwiek leki przez dłuższy czas, najlepiej dowiedzieć się, czy w składzie zawierają substancje fotouczulające. Do takich leków zaliczamy m.in. preparaty moczopędne, obniżające cholesterol, doustną antykoncepcję hormonalną i sulfonamidy. Fotouczulające mogą by też zioła, takie jak dziurawiec – przebarwienia od słońca mogą pojawić się na skórze zarówno w przypadku picia naparów, jak i zażywania tabletek.

Nie warto opalać się w solariach – dlaczego? Łatwo można się tam zarazić łupieżem pstrym, jest to rodzaj grzybicy, który łatwo rozprzestrzenia się po skórze całego ciała. Wtedy pomoże tylko szampon z selenem, taki jak Pityver.

By odbarwienia nie pojawiły się ponownie (choć mają do tego tendencję), szczególnie w okresie letnim należy uważać na dezodoranty i kosmetyki, które zawierają w składzie retinol, kwasy owocowe czy olejek lawendowy. Substancje te w połączeniu ze słońcem także mogą spowodować powstanie białych plam.

pityver.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *